Як правильно вести сімейний бюджет: правила та хитрощі

09.07.2019

Вести бюджет потрібно не тільки бухгалтерам і фінансистам. Цим треба займатися і “звичайним” людям.

Ведення обліку допомагає економити, контролювати витрати і заздалегідь їх планувати. Нижче розглянемо, як треба вести сімейний бюджет.

Як вести сімейний бюджет?

Наведемо головні правила ведення сімейного бюджету:

 1. Бюджет простіше вести одному “бухгалтеру”, ніж кільком одразу. Особливо якщо хтось із вас не дружить із цифрами.
 2. Мінімум 10% щомісячного доходу рекомендується відкладати. Причому відкладати бажано так, щоб ви не могли легко взяти гроші зі скарбнички. А ще краще – щоб вони одразу приносили дохід: тобто відкрити депозит у банку. А ще краще – заздалегідь вирішити, на що саме відкладаєте.
 3. Окремо від 10% накопичень бажано відкладати на незаплановані витрати. Зламаний смартфон, зуб, що розболівся, кросівки, що порвалися, – такі витрати не передбачиш.
 4. Щомісяця переглядайте результати за минулий період (місяць). Дивіться, куди і скільки грошей ви витратили, і якщо є перевитрата (порівняно з попереднім місяцем) – аналізуйте, чому її допустили.
 5. Складіть фінансовий план і дотримуйтеся його. Це стосується як накопичень (прикидайте, скільки вам треба відкласти за місяць/рік), так і витрат.
 6. Ведіть облік різних часових відрізків: аналізуйте і складайте фінансові плани на 1 тиждень (стосується витрат на повсякденні потреби, на кшталт продуктів), на 1 місяць, на 3-6 місяців, на 1 рік.
 7. Плануйте заздалегідь регулярні витрати: оплату Інтернету, мобільного зв’язку, комунальних послуг, секцій, корм і наповнювач для кішки тощо. Для зручності можна налаштувати автоматичну оплату з картки – щоб не забувати і не витрачати на “ручний” переказ час.

Для повсякденних витрат можете завести 1 рахунок у банку з кількома картами – кожному члену сім’ї. Це дасть змогу звести в одному місці дрібні витрати.

Нижче розглянемо окремими пунктами інструменти для ведення бюджету (у чому саме вести записи).

Таблиця для ведення сімейного бюджету

Найпростіший варіант – вести сімейний бюджет у простій таблиці. Це може бути:

 1. Excel на комп’ютері. Зручно, не потребує підключення до Інтернету. Але не можна налаштувати доступ кільком користувачам з різних пристроїв.
 2. Гугл Таблиці. Можна налаштувати доступ із кількох різних пристроїв.

Який вигляд може мати таблиця:

ВИТРАТАДОХОД
ЯНВАР, 2019
1Продукти, проїзд50020
2Кросівки, проїзд, аптека150040250Зарплата Діма15000
3Секція дитині, проїзд, кафе15040200Зарплата Діма11000
30Кіно, комуналка (світло, газ, вода)4502400Відсотки банк500
ТІЛЬКИ ВИТРАТ ЯНВАРЕНЬ:22000ЗСУМОВОК:26500
ФЕВРАЛЬ, 2019
1Продукти, проїзд, кафе65050350Премія Діма3000
2Подарунок батькам, проїзд60040Зарплата Діма15000
3Продукти, ремонт телефону Юля400400Зарплата Юля11000
28Оренда квартири березень, проїзд, Інтернет650030120Відсотки банк550
РАЗОМ ВИТРАТ ЛЮТИЙ:2700029550

Стовпці в ній можна додатково розділити. Наприклад, якщо ви щодня витрачаєте гроші на проїзд – створіть для нього окремий стовпець.

Також додатково можна вираховувати щомісячні витрати на продукти, комуналку, зв’язок (Інтернет, мобільний), проїзд, кафе – тобто на регулярні витрати. Це допоможе помічати перевитрату коштів.

Таблицю обов’язково робіть індивідуальну, підганяючи її під себе – щоб саме вам були зрозумілі записи, і було приємно та зручно працювати з даними. Приклад вище – для ознайомлення.

Програма для ведення сімейного бюджету

Якщо таблицю вести не хочеться – можна вести сімейний бюджет у додатках. Вони є і під ПК (і під Windows, і під Mac), і під мобільні гаджети.

Функціонал у застосунків приблизно однаковий – є розділ для витрат, є для доходів. Відрізнятися буде тільки оформлення та інтерфейс. І дрібні відмінності можуть бути у функціоналі: десь буде більше можливостей, десь – менше.

Зазвичай усі додатки мультиплатформні (доступні і для комп’ютера, і для смартфона, і під будь-які ОС), і дають змогу налаштувати загальний доступ (для кількох користувачів).

Список програм:

  1. Cash Organizer. Доступний для всіх платформ (iOS, Android, Windows, MacOS). Дозволяє відкривати доступ до одного бюджету кільком користувачам. Підтримує різні валюти і конвертацію між ними за поточним курсом (зручно, якщо у вас є доларовий рахунок, наприклад). Повний функціонал платний, базовий – безкоштовний.
  2. Підтримує близько 200 валют і навіть 30 криптовалют, автоматично перевіряючи курс. Може імпортувати дані з онлайн-банкінгу. Може зберігати звіти в Google Docs, Excel, .pdf. Є під усі ОС (мобільні та настільні). Повністю безкоштовна.
  3. Дребеденьги. Додаток під різні ОС, дає змогу давати доступ до звіту різним користувачам. Розпізнає СМС від банку (з приходом або витратою грошей). Бюджет можна вести в різних валютах і на кількох рахунках. Для захисту інформації можна встановити пароль і PIN-код. Повний функціонал – платний: близько 250 грн на рік.
  4. Домашня Бухгалтерія. Мультиплатформна програма, можна надавати доступ до звіту кільком користувачам, захищаючи кожен обліковий запис своїм паролем. Повний функціонал обійдеться в 400 грн на рік.

Називати якийсь додаток ідеальним – не будемо. Краще спробувати кожен, і вибрати самостійно, що сподобається.

Як економити сімейний бюджет?

Одне з головних питань для кожної сім’ї – як економити сімейний бюджет.

Добірка лайфхаків і порад, які допоможуть зберегти гроші:

   1. Товари, які можна закуповувати оптом – закуповуйте оптом. Наприклад – макарони, чай, борошно, цукор. Купуйте їх на оптових базах, або замовляйте через Інтернет. Головне – щоб знайшлося місце для зберігання. Товари, що купуються оптовими партіями, можуть коштувати на 5-40% дешевше за роздріб.
   2. Поряд із сімейним бюджетом плануйте меню на кілька днів (а краще – на тиждень) наперед. Так ви уникнете непередбачених витрат на продукти. Найпростіше комбінувати меню з кількох простих страв. Наприклад: сьогодні на вечерю – вівсянка, завтра – манна каша, післязавтра – кукурудзяні пластівці. І потім коло повторюється. На вечерю – гречана каша з куркою, завтра – рис із рибою, післязавтра – картопля з котлетами. Складіть приблизний начерк такого меню, і дотримуйтеся його.
   3. Здійснюйте покупки за списком. Якщо ходити в магазин “за продуктами” – точно купите зайвого. А якщо ходити в магазин за 1 кг курячого філе, 2 пачками макаронів, 500 г сиру і 2 огірками – то ви заздалегідь розумієте, скільки витратите. Це стосується не тільки продуктів, а й інших статей витрат.
   4. При отриманні доходу (зарплати, прибутку від вкладень) відразу розподіляйте його по конвертах. Окремо – на продукти, окремо – на комуналку, окремо – на інші витрати (одяг, наприклад), окремо – про запас.
   5. Влаштовуйте “спринти” і “марафони”. Наприклад: 3 з 4 тижнів на місяць ви витрачаєте гроші, а в четвертий тиждень – витрачаєте тільки на незамінні завдання (наприклад – проїзд, і тільки з уже відкладеної суми). Або влаштовуйте 2 тижні без розваг (кафе, кіно тощо). Такі обмеження можна вводити, якщо хочеться швидко відкласти грошей на якусь невелику покупку (наприклад – на новий телефон).
   6. Гроші, які відкладаються про запас – міняйте на максимально великі купюри, або на долари чи євро. Так ви не зможете брати з бюджету дрібні суми. А міняти назад великі суми – буде шкода.
   7. Заздалегідь плануйте великі покупки, і відкладайте на них поступово. Психологічно простіше відкладати щомісяця по 500 грн на купівлю нового ноутбука, ніж за 1 раз взяти з бюджету 12-15 тисяч.

Також обов’язково дотримуйтеся “загальних” правил економії: дбайливо витрачайте електрику і воду, позбудьтеся шкідливих звичок, на роботу беріть їжу з дому, купуйте речі в період знижок і акцій.