Допомога по безробіттю в Україні

09.04.2019

Якщо громадянин України працездатного віку не має офіційного працевлаштування і не може знайти роботу – він може звернутися за оформленням допомоги.

За статистикою за 4 квартал 2018 року в Україні було близько 1.577 млн офіційно безробітних (з 17.3 млн економічно активного населення). З них зареєстрованих на біржі праці було всього 341.7 тисяч.

Допомога по безробіттю в Україні: загальні відомості

Розглянемо основні відомості виплат допомоги по безробіттю в Україні у 2019 році.

Хто може отримувати: громадяни, які офіційно мають статус безробітного. Згідно з 1 частиною ст. 43 ЗУ “Про зайнятість населення” такий статус можуть оформити громадяни працездатного віку, які не вийшли на пенсію, які готові та здатні працювати, але не можуть знайти роботу самостійно.

Це можуть бути:

 • жінки після декрету;
 • випускники навчальних закладів (без досвіду і стажу);
 • люди, які втратили роботу;
 • підприємці, які закрили ФОП;
 • інваліди (навіть якщо їм нараховуються інші соцвиплати, але вони можуть працювати).

Допомога по безробіттю в Україні не фіксована, суми для різних категорій громадян відрізнятимуться.

Скільки платять допомогу по безробіттю (у 2019):

 1. Мінімальна допомога по безробіттю – 610 грн. Таку суму отримуватимуть переселенці, демобілізовані військовослужбовці, випускники навчальних закладів (без досвіду роботи), громадяни, які мають менше ніж 6 місяців стажу за останній календарний рік і громадяни, звільнені з попереднього місця за статтями 40, 41 і 45 КЗпП.
 2. Якщо за останні 12 місяців до реєстрації на біржі громадянин працював довше ніж 6 місяців, розмір допомоги становитиме % від середнього доходу, і залежатиме від років стажу. Якщо у вас менше 2 років стажу – будете отримувати 50% від середньої зарплати на останньому робочому місці. Якщо 2-6 років стажу – 55%, якщо 6-10 років – 60%, якщо понад 10 років – 70%.
 3. Максимальний розмір допомоги – не більше 4 розмірів прожиткових мінімумів (тобто у 2019 році – не більше 7412 грн.).

Розмір середньої допомоги по країні – 1200 грн.

Важливий нюанс: призначену допомогу вам платитимуть не все життя – її сума буде плавно зменшуватися. У перші 90 днів громадянин отримує 100% від призначеної суми. У наступні 90 днів – 80%, далі – 70%.

Як відбувається виплата допомоги по безробіттю?

Скільки часу (місяців) виплачують допомогу:

 • 180 днів – якщо громадянин має менше 6 місяців робочого стажу, а також переселенцям і громадянам, звільненим за статтею;
 • 270 днів – якщо людину звільнили з попереднього місця за угодою сторін;
 • 360 днів – якщо людина не підпадає під будь-які з інших умов;
 • 720 днів – громадянам за 2 роки до виходу на пенсію.

Пособие по безработице

Протягом цього терміну громадянину пропонуватимуть відповідні вакансії, або можуть запропонувати пройти навчання нової професії. Якщо безробітний знаходить роботу і влаштовується на неї – виплати припиняються.

Коли виплачується допомога: перша виплата приходить протягом 1 тижня після її призначення. Далі гроші будуть зараховуватися в 10-х і 20-х числах кожного місяця, повною сумою, або розбиваючись на 2-3 частини.

Як у регіонах платять допомогу з безробіття?

Розміри та правила нарахування допомоги не залежать від населеного пункту – чи то Київ, чи то невелике місто. Усі українські центри зайнятості працюють однаково.

безработица

Куди звернутися, щоб оформити допомогу по безробіттю?

Щоб отримувати допомогу – зверніться до центру зайнятості у своєму місті. Список адрес можна знайти на офіційному сайті Державної служби зайнятості України.

Як розрахувати й отримати допомогу по безробіттю?

Найпростіше розрахувати суму допомоги, звернувшись до центру зайнятості свого міста, або можна використовувати онлайн-калькулятор.

Щоб отримувати допомогу – ви маєте зареєструватися в регіональному центрі зайнятості. Туди потрібно принести такі документи:

 1. Паспорт.
 2. ІПН.
 3. Трудова книжка.
 4. Документи про освіту (усі, які є).
 5. Військовий квиток.
 6. Довідка з останнього місця роботи із зазначенням зарплати (якщо стаж за останні 12 місяців становить понад 6 місяців).

рассчет выплат безработным

В інвалідів можуть додатково попросити копію довідки МСЕК.

З пакетом документів з’явитеся в найближчий ЦЗ, і встаньте на облік. З другого тижня після реєстрації ви почнете отримувати виплати.

Тепер вам доведеться не рідше 1 разу на 30 днів відвідувати ЦЗ – для підбору вакансій. Робиться це з урахуванням вашої освіти і досвіду роботи на всіх попередніх місцях. Якщо за всіма критеріями ви підходите, і роботодавець готовий вас узяти – ви все одно можете відмовитися.

Через 2 відмови від запропонованої роботи (якщо вона підходить, але ви самі не хочете на неї влаштовуватися), або через пропуск призначеної дати відвідування без поважної причини – вас можуть зняти з обліку і припинити платити допомогу. Повторно в такому разі можна зареєструватися не раніше ніж через 90 днів. Протягом цього часу ви можете отримувати список вакансій від ЦЗ, але отримувати допомогу – не будете.

Якщо протягом 6 місяців після реєстрації вам не підібрали роботу за фахом – вам запропонують пройти навчання на іншу професію. Частину професій можна опанувати дистанційно, але є й курси “звичайних” робітничих спеціальностей. Навчання безкоштовне, поки ви будете його проходити – допомогу продовжуватимуть нараховувати як зазвичай. Після завершення курсів вам пропонуватимуть вакансії вже й за тією професією, яку ви здобули.