BANK-UA.com
  Курс НБУ на 21.08
$ 27.696680
31.629609
  всі валюти

17 серпня 2015

НБУ може відмовити у видачі валютної ліцензії без причини

Про нові-старі вимоги НБУ при видачі валютних ліцензій - директор департаменту міжнародного податкового планування юридичної фірми ICF Legal Service Наталія Ульянова.

Наприкінці липня Національний банк побалував українців послабленням - спростив видачу ліцензій на розміщення валютних цінностей за кордоном. На перший погляд, важливий крок, який значно полегшує життя тим, хто працює за кордоном і заробляє там. Разом з тим, драконівська система ліцензування НБУ нікуди не поділася. Тому глобально в їх оформленні нічого не змінилося.

Про це, а також про процедурні зміни, які необхідні для спрощення зарубіжного інвестування, і, як наслідок, залучення капіталу в Україні, розповідала директор департаменту міжнародного податкового планування юридичної фірми ICF Legal Service Наталія Ульянова.

«Національний банк, незважаючи на свою жорстку позицію в частині виведення капіталу за межі України, все-таки пішов назустріч українцям, які розміщують валюту на рахунках в закордонних банках. І з 28 липня набула чинності постанова НБУ №479, яка покликана удосконалити порядок видачі ліцензій фізособам-резидентам на розміщення валютних цінностей.

Звучить обнадійливо, оскільки будь-який українець, який стикався з отриманням подібної ліцензії (у тому числі на інвестування за кордон), знає, наскільки це складний процес. По ідеї, прийняті зміни повинні посприяти його спрощення.

Так, відтепер фізична особа резидент, що відкрила банківський рахунок будучи за кордоном, і розмістила на ньому валюту, може діяти без ліцензії. Частково. Однак по поверненню в Україну ліцензію оформити все ж доведеться в термін від 2 до 24 місяців. Термін такого «безліцензійного» статусу залежить від того, скільки тривало його перебування за кордоном. Схоже вимога торкнулося і тих, хто змінив статус нерезидента на резидента: їм відводиться на отримання ліцензії 2 роки з моменту зміни резидентства. Ще одне важливе нововведення полягає в тому, що тепер термін дії ліцензії для фізосіб на валютні операції сягатиме 3-х років замість 1-го року.

Нацбанк, звичайно, оптимістично розраховує на те, що його кроки назустріч власникам рахунків в іноземних банках посприяють репатріації капіталу в Україні. Проте, наскільки тверезо НБУ оцінює бажання інвесторів зберігати гроші в межах нашої країни - питання дуже спірне. Насамперед, не потрібно забувати, що на сьогодні в Україні, звичайно, присутні активи для інвестування, але поки практично повністю відсутні законодавчі інструменти, які дозволять зберегти капітал, захистити його від інфляції та девальвації, а також рейдерства. Крім того, нестабільність обмінного курсу разом з широкомасштабною боротьбою Нацбанку, спрямованою на зниження ступеня доларизації української економіки, тільки посилює недовіру до вітчизняного фінансового сектору.

Однак, навіть не це головне. Одне з ключових перешкод на шляху отримання валютної ліцензії полягає в застарілій законодавчій базі, яка формувалася ще на початку 2000-х років. І вона зовсім не враховує сьогоднішні реалії. Особливо в частині інвестування за межі України.

Плюс до всього, у Національного банку, всупереч заявленій лібералізації, існують широкі можливості щодо відмови у видачі ліцензій без явних на те причин. Наприклад, якщо заявник не зміг обґрунтувати потребу в розміщенні валютних цінностей за межами України. При цьому ні в одному нормативно-правовому акті немає чіткого формулювання, що є обґрунтованою, а що - необгрунтованої причиною.

Крім того, навіть обумовлений термін в 25 днів, протягом якого НБУ повинен видати ліцензію, або, навпаки, відмовити, майже ніколи не дотримується. Нацбанк, залишаючи за собою право уточнювати обставини, пов'язані з оформленням ліцензії, а також вимагати практично незліченний перелік документів (посилаючись, наприклад на запити з боку фінмоніторингу або правоохоронних органів), фактично може затягувати процедуру на скільки завгодно довгий час.

Заявник ж виявляється в патовій ситуації: не отримуючи з боку НБУ мотивовану відмову, він все одно не може призвести заплановану угоду або операцію. І гроші, навіть перебуваючи на зарубіжному рахунком, так чи інакше, виявляються там «заморожені».

Втім, навіть ті невеликі послаблення, які зробив НБУ, дають надію на те, що з часом умови видачі ліцензій будуть спрощені ще більш значно. Причому, мова йде, насамперед, про систематизацію умов оформлення, причин для відмови, а також чіткого дотримання строків усіх необхідних процедур. Крім цього, Нацбанку варто все-таки регламентувати список документів, запитуваний у заявника, і налагодити координацію своїх дій разом з правоохоронними та іншими контролюючими органами, залученими в процес аналізу документів. Щоб вони не «гальмували» процедури.

Але, що найважливіше, все-таки доцільно ввести якийсь мінімальний поріг, нижче якого ліцензія не потрібна, або видається за якоюсь спрощеною процедурою. Адже одна справа, вкладення в розмірі 10 тис євро, і зовсім інша - виведення за межі України сум в рази або десятки разів більше. Хоча немає сумнівів, що паралельно повинна зрости відповідальність за порушення валютного законодавства. Це буде стимулювати як інвесторів, так і НБУ вибудовувати прозорі взаємини. »

Переклад ПроФинанс

comments powered by Disqus