BANK-UA.com
  Курс НБУ на 20.08
$ 27.898554
31.779243
  всі валюти

23 березня 2015

Як працює чорний ринок валюти в Україні

На тлі практично тотальної відсутності готівкової валюти в касах банків так звані фінансові компанії, що займаються оптовим обміном валют, і чорний ринок процвітають. Чому так відбувається - на правах анонімності розповів співробітник одного з найбільших в Україні банків.

- Чому в так званих фінансових компаніях курс долара часто нижче, ніж у банків, але при цьому в банках валюти немає, а у фінансових компаній є?
 
- Фінансові компанії завжди "при валюті" за рахунок вузького спреду між курсами купівлі та продажу валют. Виходить, що продати їм валюту можна дорожче, ніж у банку, а купити у них - дешевше. Ось люди і йдуть у фінансові компанії. В основній масі ці компанії працюють тільки за рахунок обороту. Вони не мають доступ до міжбанківського валютного ринку.
 
- А де беруть валюту "чорні міняйли", які оперують величезними сумами?
 
- Купують.
 
- Де?
 
- На тій же finance.ua. Денні обороти там дуже великі.
 
- Часто в оголошеннях, розміщених на інтернет-майданчиках з торгівлі валютою, вказується, що потенційний клієнт готовий провести операцію купівлі / продажу валюти через банк. Що це означає?
 
- Є банки, які працюють через "чорну касу", купуючи і продаючи величезні суми грошей без документального оформлення. Рішення про те, що банк буде проводити подібні операції, приймаються безпосередньо власниками фінустанов. А топ-менеджери банку "домовляються" з НБУ, Податковою, міліцією.
 
Були навіть спеціалізовані банки, які тільки подібними операціями і займалися. Наприклад, виведений з ринку банк Прайм. Це все є і зараз. Всі чудово знають ці імена.
 
Крім того, є небанківські установи, які займаються нелегальним обміном валют. Такі собі офіси закритого типу. Ні вивіски тобі, нічого немає. Парочка таких є на вулиці Велика Житомирська в Києві. Потрапити туди можна тільки після попереднього дзвінка. Номери телефонів вони розміщують на тих же інтернет-майданчиках minfin.com.ua і finance.ua. Працюють з обороту. Принцип роботи простий: зводяться потенційні покупець і продавець. З держорганами вони працюють так само, як і банки - домовляються з НБУ, Податковою, міліцією.
 
До слова, так звані фінансові компанії також користуються послугами чорного ринку. Це відбувається, в тому числі, через "чорні" каси банків. Куплену таким чином валюту фінкомпанії проводять за документами як придбану в населення і перепродують через свої агентські пункти обміну.
 
Руслан Кисляк

comments powered by Disqus