BANK-UA.com
  Курс НБУ на 17.08
$ 27.670533
31.461396
  всі валюти

26 лютого 2015

Українці не платитимуть податків: відкритий лист Яценюку і Яресько

П'ять причин, за якими українці не платять податків і не будуть цього робити і далі (відкритий лист прем'єр-міністру України, міністру фінансів і міністру економічного розвитку).

Вельмишановні пане Яценюк, пані Яресько і пан Абрамавічус!
  • Українці не хочуть платити податки. Але при цьому охоче жертвують на армію.
  • Українці ненавидять податківців. Але при цьому пишаються волонтерами.
  • Українці не хочуть фінансувати держава. Але при цьому проливають за нього кров.
  • Вас ніколи не турбували ці парадокси? Ви розумієте їх причини?
Якщо ні, то ви не зможете керувати нашою економікою.

Дозвольте мені спробувати допомогти вам відкрити очі на п'ять причин, чому українці не платять податків:

  1. Держава нараховує податки, як вуличний кидало.
  2. Державні органи - це банда рекетирів.
  3. Платити податки занадто ризиковано.
  4. Платити податки - розкіш, яку не кожен може собі дозволити.
  5. Держава абсолютно дурна.
Ну а тепер дозвольте детально по кожному пункту.

1. Держава нараховує податки, як вуличний кидало
 
Закон проголошує 18% податку на прибуток, 20% ПДВ, 5% або 10% єдиного податку, і так далі. Але раптом виявляється, що податок на прибуток треба платити авансом - прибутку ще немає, а гроші вже плати.
 
Або що сума ПДВ не йде в залік, коли купуєш основні засоби - наприклад, автомашину (при тому, що продавець сплачує ПДВ на повну).
 
Або, скажімо, горезвісна «перша подія». Або обмеження на діяльність «спрощенців». Або анонсований 30-відсотковий податок на перевищення витрат над доходами...
 
Досвідчений бухгалтер опише вам ще безліч таких випадків. Це вже не можна назвати словом «закон». Це - гра в «наперстки», яку так люблять вуличні кидали. А українці не люблять мати справу з кидалами.
 
2. Державні органи - це банда рекетирів
 
Підприємця може закрити-зупинити будь податківець, пожежник, санстанція, інспекція праці, архітектурна, екологічна або інша... І головне - чиновник нічим не відповідає за свої незаконні дії.
 
Якщо навіть ви і виграєте справу в судах (що дуже складно), чиновнику все одно нічого не буде. Якщо ви відсудите у держави покриття своїх збитків (що майже неймовірно), все одно чиновнику нічого не буде.
 
Він може робити, що захоче - закон і практика його застосування гарантують недоторканність, навіть якщо такі дії завдають шкоди державі.
 
Інакше кажучи, держава всіма своїми силами захищає рекетирів і всіма своїми (а насправді нашими) активами відповідає за їх дії. Вони можуть зробити з вами все, а ви з ними - нічого.
 
Можна, звичайно, героїчно загинути в безнадійній боротьбі за справедливість, ну а можна не гинути, а працювати так, щоб не потрапляти владі на очі. Вгадайте, який вибір роблять українці? Правильно. Йдуть у тінь.
 
Тіньовий ринок - це підпілля, а українці мають величезний досвід боротьби у підпіллі.
 
3. Платити податки занадто ризиковано
 
Не дай Бог вам стати великим або навіть просто помітним платником податків. Бо тоді вас візьмуть на окремий облік і щороку будуть надсилати перевірку із завданням стягнути додатково суму від 10 до 20 відсотків сплаченого за рік.
 
Навіть якщо все нараховано та сплачено точно. Заповзятливі інспектори податкової часто радять навмисне робити помилки в обліку на відповідну суму, а під час перевірки для економії часу відразу їх пред'являти. Мовляв, «легше і вам і нам».
 
А на десерт вас весь час будуть тероризувати протизаконними вимогами і стягненнями, від чого захистити не зможе (і, скоріше, не захоче) навіть суд.
 
Українці не прагнуть ризикувати головою заради сплати податків.
 
4. Платити податки - розкіш, яку не кожен може собі дозволити
 
Тут не йдеться про основні суми. Якщо ваш бізнес масштабніше, ніж ларьок на базарі, вам доведеться платити зарплату аномальному кількістю бухгалтерів. Тому що система оподаткування у нас не просто нелогічна, складна і заплутана. Вона ще й весь час змінюється. А якщо бухгалтери раптом помиляться, саме на ваші плечі ляже оплата фінансових санкцій.
 
Втім, крім бухгалтерів вам доведеться оплачувати кваліфікованих адвокатів, оскільки податкові органи постійно будуть атакувати вас, починаючи з викликів на співбесіди, вимог надати «всі документи», аж до нарахування неіснуючих заборгованостей, анулювання свідоцтва платника ПДВ, а в недалекому майбутньому і списання коштів із спецрахунку.
 
Все це доведеться оскаржувати в судах, оплачуючи не тільки юристів, але і судові витрати. До того ж треба розуміти, що суд далеко не завжди стає на вашу сторону, а це теж влетить у копієчку.
 
Українці не настільки багаті, щоб крім податків платити непомірні суми за задоволення їх нараховувати та відстоювати.
 
5. Держава абсолютно дурна.
 
Якщо людина прийняла рішення і потім змінює його мало не кожен день, він є безвідповідальним? Недалекоглядним? Або просто недалеким?
 
А держава змінює раз затверджену податкову систему безперервно. До появи знаменитого Податкового кодексу Верховною Радою було прийнято кілька сотень змін основних законів про ПДВ та про податок на прибуток.
 
Здавалося б, кодекс прифмали саме для того, щоб покласти цьому край. Але перші зміни до цього документа з'явилися вже через три тижні (!) після його підписання. І за чотири роки кількість поправок перевалило за сім десятків.
 
Другий приклад - ідентифікаційні коди. Той самий знаменитий винахід Азарова, яке має чітко визначати платника податків, щоб не плутатися в тезках або варіантах написання.
 
Маємо результат. Якщо у звіті до Пенсійного фонду ви разом з точним кодом вкажете неточне ім'я (наприклад, Наталія замість Наталія), людині не зарахують стаж - незважаючи на те, що всі платежі були зроблені і звітність представлена. І це не жарт.
 
А «наскрізна» нумерація податкових накладних? А електронна реєстрація накладних на великі суми? А параноїдальні спроби зіставити всі податкові в одному загальнодержавному електронному реєстрі? Ну і як вершина божевілля - спецрахунки з ПДВ.
 
Маємо явні ознаки психічної хвороби, на яку в нашому випадку страждає не людина, а держава. Ця хвороба називається азарівщиною, від прізвища талановитого творця нашої податкової системи - Миколи Яновича Азарова, особи, щедро обдарованої лінгвістично і макроекономічно.
 
Але повинні попередити:
 
Вельмишановна Наталья! (На жаль, не знаємо, як саме у Вас написано в податковому коді). Вельмишановний пане Айварас! Враховуйте, що азаровщина - це інфекційна психічна хвороба. Нею заражаються під час службового спілкування з українськими чиновниками.
 
Зверніть увагу на вашого керівника, пана Арсенія Яценюка. Їй Богу, до призначення на цю високу посаду він був адекватним. Ми особисто тому свідки.
 
Але кілька місяців прем'єрства змінили цю людину до невпізнання. Чого варті одні спецрахунки, що він їх вводить з січня. Така апокаліптична спроба знищити економіку країни заради того, щоб було чим відшкодувати ПДВ експортерам, заслуговує глобальне медичне обстеження в кращих психіатричних клініках.
 
Навіть у Азарова не вистачило духу здійснити цей Шахидських терористичний акт. Хоча саме він ці спецрахунки і придумав.
 
Якби пану Арсенію до початку його прем'єрства хтось запропонував витягти з підприємців живі гроші в сумі 16 відсотків ВВП і заблокувати їх на спецрахунках, він би першим подзвонив у швидку. А тепер той же пан Яценюк завзято наполягає саме на цьому варіанті знищення України.
 
УВАГА! Азаровщина є заразною! Ми вже відчуваємо, що нових керівників економічного блоку серйозно лихоманить. Бачимо, що пропонує Міністерство фінансів на економічних нарадах, і як намагається експропріювати тих, кого побачило всевидюче око державної статистики. А Мінекономрозвитку зовсім не поспішає ставати на оборону пограбованих.
 
Держава у нас зовсім дурна. І роблять її дурною звихнуті або від природи дурні чиновники.
 
Українці не хочуть мати нічого спільного з дурнями, бо відомо, що краще з розумним втратити, ніж з дурнем заробити.
 
Все це призводить до масового ухилення українців від податків, а оскільки ви не ведете навіть пальцем, щоб знищити ці причини, то навіть не розраховуйте на якісь зміни.
 
Справжню економіку України не помітно з вікон ваших кабінетів і звітів Держкомстату. Незважаючи на старання держави, українці все ще вирощують, виробляють, переробляють, торгують і винаходять. Просто ви, слава Богу, не маєте жодного уявлення про справжні масштаби цього процесу. І, на щастя, не можете йому перешкодити.
 
Ви будете невтомно ганятися за кожним з нас, виховувати нових податківців, підвищуючи їх злостивість, нацьковувати цих тварюк на підприємців, як Янукович свого часу нацьковував «Беркут» на громадян. Однак фінал цієї історії легко спрогнозувати.
 
Українці не платитимуть податків, поки кожна з перерахованих причин не потоне в Забудь-ріці. І не думайте, що ви чимось відрізняєтеся від «паперєдніков». Вони теж вважали, що корінь зла в тому, що всі підприємці ховаються від податків. І були щиро переконані, що завданням держави є зловити і покарати кожного.
 
Зрозумійте, українці не платять податків просто тому, що не вірять власній державі, бояться її і не поважають. І, на жаль, для такого ставлення є всі підстави.
 
P.S. Ми не є прихильниками платформи 5.10 і інших ідеологій економічного примітивізму. Ми взагалі не є економістами. Все викладене базується виключно на нашому особистому сумному досвіді, який включає наїзди податкової інспекції, міліції (податкової та звичайної), прокуратури, санстанції, СБУ, інспекції з охорони праці, пожежних та іншої нечисті.
 
Все це ми випробували на власних спинах, і все через те, що, як останні ідіоти, ще й досі платимо податки.
 
Щиро ваші.
 
Брати Капранови.
 
Переклад із Днепропетровская Панорама

comments powered by Disqus