BANK-UA.com
  Курс НБУ на 20.08
$ 27.898554
31.779243
  всі валюти

20 лютого 2015

Замкнений курс: як повернути експортну виручку в країну

З початку лютого вартість долара в Україні на міжбанку, за офіційними даними, злетіла з 16 до 27 грн. П'ятого лютого Національний банк відмовився від індикативного курсу і відпустив гривню у зовсім вільне плавання. Регулятор і банкіри розраховували, що ринок вийде на рівноважний курс в районі 21-23 грн за долар. Але надії не виправдалися: злетівши за перші дні до позначки 25 грн / $, ціна долара продовжила впевнене рух вгору, подолавши до 19 лютого позначку в 27 грн / $.

Фінансисти солідарні в думці, чому дешевшає гривня: попит на валюту як і раніше перевищує пропозицію. "Розрахунок НБУ не виправдався, у експортерів все так само немає бажання заводити в країну валютну виручку", - розповів на початку тижня ЛІГАБізнесІнформ дилер великого банку. Його слова підтверджує статистика міжбанківського ринку: якщо в січні середньоденний обсяг торгів на "обмеженому" міжбанку становив $ 191 млн, то після відходу у вільне плавання - $ 200 млн. Продавати валюту ніхто не хоче. Золотовалютні резерви НБУ скоротилися до мінімальних з початку нульових $ 6,5 млрд, і регулятор, навіть якби й хотів, не зміг би задовольнити попит на валюту.
 
ЛІГАБізнесІнформ поговорила з топ-менеджерами компаній-експортерів і дізналася, чи вважають вони себе винними в колапсі гривні.
 
Чесність не порок
 
В офіційних коментарях експортери називають звинувачення в обвалі гривні абсурдними. "Є законодавство, яке ми виконуємо, - говорить керівник служби зі зв'язків з інвесторами Мілкіленда Сергій Трифонов. - Брак валюти в країні - абсолютно об'єктивний процес, пов'язаний з іншими факторами". На його думку, за минулий рік основні експортно орієнтовані галузі України - металургія, хімпром, машинобудування, харчопром - опинилися в дуже складній ситуації і різко скоротили продажі за кордон. Тому, вважає Трифонов, основна проблема криється не у відмові експортерів продавати валютну виручку, а в негативної макроекономічної ситуації. Частково це правда: у провальному IV кварталі минулого року експорт скоротився на $ 4,3 млрд у порівнянні з таким же періодом в 2013-му, але для повноти картини варто сказати, що імпорт в цей же час впав на $ 7,8 млрд.
 
Багато компаній максимально затримують введення валютної виручки в Україну, і при цьому залишаються в рамках закону
"Ми зобов'язані ввести і продати 75% валютної виручки протягом 90 днів після завершення угоди, - відзначає генеральний директор Бунге Україна Дмитро Горшунов. - Природно, що в нинішній ситуації ми будемо використовувати максимально можливий термін, не бажаючи страждати від курсових коливань. Якщо НБУ не влаштовує, що експортери вводять валюту в країну протягом 90 днів, нехай зберуть бізнес і знайдуть компроміс, наприклад скоротять термін. Осуджувати підприємців за виконання закону нелогічно ". На його думку, коли НБУ створить умови для стабілізації нацвалюти, експортери не стануть затягувати з продажем валютної виручки.
 
Аналітик Української аграрної асоціації (УАА) Мар'ян Заблоцький підтверджує, що багато компаній максимально затримують введення валютної виручки в Україну, перераховуючи мінімум коштів на поточну діяльність, і при цьому залишаються в рамках закону. "Але я не бачу в цьому нічого поганого: бізнес чекає стабілізації гривні, не бажаючи ризикувати втратою грошей на курсових коливаннях", - зазначає Заблоцький. Адміністративні бар'єри, встановлені НБУ, в тому числі і на виведення капіталу за кордон, також не стимулюють експортерів вводити валюту в Україні.
 
Компанії використовують досить складні схеми, що дозволяють розраховуватися з постачальниками, не вводячи виручку в Україні
 
Хитрістю на хитрість
 
Не під диктофон багато бізнесменів визнають, що використовують різноманітні схеми, щоб не вводити виручку в Україні. "Курс непередбачуваний, купити долари неможливо, - міркує керівник одного з агрохолдингів. - Уже йде підготовка до посівної, нам потрібно розраховуватися за насіння, засоби захисту рослин, добрива, взяту в лізинг техніку - всі платежі у валюті". За його словами, компанії використовують досить складні схеми, що дозволяють розраховуватися з постачальниками, не вводячи виручку в Україні. Розкривати подробиці таких схем він не захотів.
 
Топ-менеджер компанії, що виробляє і експортує агропродукцію, підтверджує використання різних хитрощів для ухилення від продажу валюти. "Нестабільність - найлютіший ворог бізнесу, - говорить він. - Поки уряд і НБУ не стабілізують гривню і не знімуть обмеження, в першу чергу, на виплату дивідендів нерезидентам у валюті - ніхто офіційно продавати великі суми не буде". За його словами, деякі підприємства, потребуючи оборотних коштах у гривні, воліють продавати долари напряму імпортерам, які шукають валюту для розрахунків за ЗЕД. "Поки що ця практика не стала дуже поширеною, але операції проходять регулярно", - стверджує він.
 
Слабкість і корумпованість держінститутів також допомагають експортерам відкладати продаж виручки. "Один з варіантів - обов'язковий продаж виручки протягом 90 днів, - наводить приклад Мар'ян Заблоцький з УАА. - Але Мінекономрозвитку може продовжити цей термін. І деякі компанії вже повідомляють, що такими дозволами у відомстві почали приторговувати".
 
Опитані ЛІГАБізнесІнформ підприємці переконані, що розірвати замкнене коло "немає стабільності - немає валюти, немає валюти - немає стабільності" повинні і можуть тільки українська влада. Як - вони не уточнюють.
 
ЛІГАБізнесІнформ

comments powered by Disqus