BANK-UA.com
  Курс НБУ на 02.09
$ 25.144111
27.749041
  всі валюти

Банки очікують на пожвавлення кредитування домогосподарств і приплив депозитів

02.08.2016

Обсяги кредитування домогосподарств зростатимуть протягом наступних 12 місяців, про це свідчать результати опитування банків про умови кредитування, проведеного Національним банком України у ІІ кварталі 2016 року.
 Банки очікують на пожвавлення кредитування домогосподарств і приплив депозитів

Учасники опитування – 66 банків, на які припадає більше 96% загальних активів системи - в цілому очікують на збільшення кредитування домогосподарств, але прогнозують невелике зменшення обсягів корпоративних кредитів. Кількість респондентів, які  очікують на зростання та на скорочення корпоративного кредитного портфелю,  розділилася майже порівну. Водночас, частка респондентів, які очікують на пожвавлення кредитування фізичних осіб (27% опитаних), значно переважає над часткою песимістів (16% опитаних).
 
Чотири квартали поспіль більшість банків вважає, що якість кредитного портфеля поліпшиться, насамперед у корпоративному сегменті. Якщо під час попереднього опитування такі сподівання щодо корпоративних кредитів висловили 48% опитаних банків, то цього разу – 52%.
 
У ІІ кварталі посилився попит на кредити, особливо з боку корпорацій, про це повідомили 53% опитаних банків (проти 45% у І кварталі).  Найбільший приріст попиту зафіксовано на кредити малого та середнього бізнесу та гривневі кредити.  Основні причини зростання попиту – падіння процентних ставок, потреба підприємств у обіговому капіталі та необхідність реструктуризації існуючої заборгованості.
 
Попит домогосподарств і на споживчі, і на іпотечні кредити також зріс, здебільшого завдяки зниженню процентних ставок та збільшенню витрат на товари довготермінового користування.
 
Банки очікують подальшого зростання попиту на кредити з боку як підприємств, так і населення і в ІІІ кварталі 2016 року.
 
Стандарти кредитування змінювалися по-різному у ІІ кварталі. Для великого бізнесу та у випадку корпоративних кредитів у валюті вони стали більш жорсткими, для домогосподарств, малого та середнього бізнесу, та корпоративних кредитів у гривні  – продовжили пом’якшуватися, стандарти іпотечного кредитування – не змінилися. Ввести більш жорсткі вимоги до частини корпоративних кредитів банки найбільше спонукали ризик застави та курсові очікування. Водночас пом’якшення стандартів для решти кредитів обумовлено очікуваним пожвавленням загальної економічної активності, зростанням конкуренції та послабленням інфляційного тиску.
 
За прогнозами банків, у ІІІ кварталі умови кредитування будуть пом’якшуватися для кредитів в національній валюті та споживчих кредитів. Стандарти за іпотечними кредитами не зміняться.
 
Банки продовжують п’ятий квартал поспіль вказувати на позитивні очікування й щодо припливу депозитів. Особливо покращилися сподівання щодо припливу коштів від корпоративних клієнтів. 75% опитаних банків відповіли, що протягом наступних 12 місяців очікують зростання обсягів депозитів підприємств. Близько третини банків оптимістично налаштовані і щодо припливу депозитів населення.